Leadership in Energy and Environmental Design (LEED, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik), yeşil binalar, evler ve mahallelerin tasarımı, inşaatı, işletilmesi ve bakımında kullanılan bir dizi derecelendirme sistemidir.

U.S. Green Building Council (USGBC, ABD Yeşil Bina Konseyi) tarafından geliştirilen LEED, bina sahipleri ve işletmecilerine çevre dostu olmaları ve kaynakların verimli kullanılmasında yardımcı olmayı hedeflemektedir. LEED standartlarının değiştirilmesi için teklifler yapılmakta ve USGBC’ye üye örgütler tarafından şeffaf bir şekilde gözden geçirilmektedir.

1994-2006 yılları arasında, LEED, yeni inşaat süreçleri için hazırlanan tek bir standarttan, geliştirme ve inşaat süreçlerinin tüm aşamalarını kapsayan, birbiriyle ilişkili standartlardan oluşan kapsamlı bir sisteme dönüşmüştür. Ayrıca, ilk yıllarda altı gönüllünün yer aldığı tek bir komiteden oluşan LEED, yaklaşık 20 komitede yer alan 200’den fazla gönüllü ve yaklaşık 150 çalışana sahip bir örgüt haline gelmiştir.
LEED standartları, ABD ve 30 ülkede, yaklaşık 1,5 milyar feet karelik (140 km2) geliştirme alanı kaplayan 7000 projede uygulanmıştır.
USGBC bünyesinde yer alan Green Building Certification Institute (GBCI, Yeşil Bina Sertifikasyon Kurumu), LEED derecelendirme sistemiyle ilgili bilgilerine göre, LEED Accredited Professional (LEED AP, LEED Akredite Uzmanı), LEED Green Associate (LEED Yeşil İş Ortağı) ve 2011’den itibaren LEED uzmanları için en yüksek unvan olan LEED Fellows (LEED Üyeleri) dahil olmak üzere çeşitli akreditasyonlar sunmaktadır. GCI ayrıca LEED sertifikası almak için başvuran projeleri de sertifikalandırmaktadır.

DERECELENDİRME SİSTEMLERİ

1998 yılından itibaren LEED, geliştirilen yeşil bina teknolojilerini daha doğru bir şekilde temsil edecek ve bünyesine katacak şekilde sürekli olarak geliştirilmektedir. LEED New Construction (NC, Yeni İnşaat) v1.0’den LEED NCv2.0’a, buradan da 2005 yılında LEED NCv2.2’ye geçilmiştir.

En son 2009 yılında, LEED, LEEDv3’e güncellenmiştir. Binalar, evler ve mahallelerin tasarımı, inşaatı ve işletmesi için 9 derecelendirme sistemi bulunmaktadır. Beş ana kategori, LEED Akredite Uzmanı programında sunulan uzmanlıklara karşılık gelmektedir. Bu kategoriler şu şekildedir:

Yeşil Bina Tasarımı ve İnşası
• LEED Yeni İnşaat
• LEED Çekirdek ve Kabuk
• LEED Okullar
• LEED Perakende: Yeni İnşaat ve Önemli Renovasyolar
• LEED Sağlık

Yeşil İç Tasarım ve İnşaat
• LEED Ticari İç Tasarım
• LEED Perakende: İç Tasarım
Yeşil Bina İşletimi ve Bakımı
• LEED Mevcut Yapılar: İşletme ve Bakım
Yeşil Mahalle Tasarımı
• LEED Mahalle Tasarımı
Yeşil Ev Tasarımı ve İnşaatı
• LEED Evler (LEED Evler derecelendirme sistemi, farklı puan kategorileri ve verimli ev tasarımlarını ödüllendiren eşik değerleriyle, LEED v3’ten ayrılmaktadır.)

LEED ayrıca, Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) tarafından geliştirilen Labs21 gibi diğer sürdürülebilirlik derecelendirme sistemleri için temel oluşturmaktadır.

LEED koşullarının daha kolay izlenmesini sağlamak için, USGBC 2009 yılında, BuildingGreen’in, alandaki uzmanlar tarafından yazılan ve LEED sertifikasyon süreci ve LEED kredileri için başvuru kılavuzu olan LEEDuser’ı geliştirmesinde yardımcı olmuştur.

LEED sertifikaları aşağıdaki derecelere göre verilmektedir:
Sertifika: 40-49 puan
Gümüş: 50-59 puan
Altın: 60-79 puan
Platin: 80 puan ve üstü